Vystavujeme faktury v .pdf

Dub 7, 2010, kategorie: Podnikání

V minulých článcích jsme si vysvětlili, jak si zřídit Živnostenský list a jakou banku vybrat, nyní bych chtěl těm méně znalým popsat, jak vystavovat faktury v .pdf.

Zpočátku jsem přemýšlel o tom, že bych faktury vystavoval pomocí online služby BillApp.cz, která obsahuje mnohem více vymožeností, než jen vystavování faktur, avšak jsem od toho upustil, neboť to samozřejmě není zadarmo.

Rozhodl jsem se tedy pro vystavování faktur v klasickém Excelu od Microsoftu. Šablonu faktury si můžete vytvořit sami, případně si ji stáhnout, což jsem udělal já. Nezapomeňte totiž, že faktura musí mít patřičné náležitosti. Nabízím vám ke stažení šablonu faktury, kterou využívám já a za kterou děkuji jednomu ze členů Webtrhu. Stáhněte si šablonu a vyplňte potřebné údaje.

Máme hotovou fakturu, kterou můžeme zaslat klientovi. Do této šablony mohou ale další osoby zapisovat a měnit její údaje, což je pro nás nežádoucí. Fakturu můžeme zamknout a zamezit tak jejímu dalšímu upravování. Dle mého názoru je ale mnohem efektivnější převést šablonu do .pdf.

K převodu do .pdf nám pomůže jednoduchý prográmek PDFCreator, který stáhneme například na Stahuj.cz. Samožřejmě program nainstalujeme, ale spouštět jej nemusíme. Zapneme si Excel s naší fakturou, kterou chceme převést, a zvolíme Soubor → Tisk. V nabídce tiskáren se nám po rozkliknutí nabídky objevila “tiskárna” PDFCreator. Zvolíme tuto možnost a další upravování je jen na vás. Poté dáme Save a máme hotovou fakturu, do které nám nemůže nikdo dál zasahovat.

9 komentářů

 1. Publikoval 7. 4. 2010 at 16:26 | Trvalý odkaz

  PDF tiskáren jsem v práci vyzkoušel mnoho a nejvíc mi sedly CutePDFWriter pro jednoduchost a Bullzip PDFPrinter pro kvalitní prepress PDF výstupy… nebo samozřejmně možnost ukládání do PDF přímo v Office 2007

 2. Publikoval 7. 4. 2010 at 16:56 | Trvalý odkaz

  Přemýšlel jsi i o tom, že bys na účetnictví a fakturizaci používal nějaký software? Co tě vedlo to vést takhle excelovsky?

  Není to ke konci zbytečně složitý?

  Jinak, taky bych se klonil k online aplikaci, teda. Lokální soubory mají jednu podstatnou chybu, rychle a snadno se ztrácejí a pomáhá jen nahrání na google docs. :)

 3. Publikoval 7. 4. 2010 at 17:06 | Trvalý odkaz

  Jiří Sedláček: Zatím tak moc faktury nevystavuji, takže mi v pohodě postačí Excel. Jak jsem psal, nechce se mi zbytečně platit, a proto jsem sáhl po této variantě. V příštích letech je dost možné, že bych po nějaké online aplikaci sáhnu.

 4. Pavel
  Publikoval 20. 6. 2010 at 11:27 | Trvalý odkaz

  Ahoj,
  narazil jsem na tvé stránky teprve nedávno, ale už se mi začali líbit. Jak je to se zasíláním faktury? Stačí elektronicky, nebo poštou? A proč tam nemáš podpis a razítko? Díky za odpovědi.

 5. Publikoval 20. 6. 2010 at 14:57 | Trvalý odkaz

  Pavel: Fakturu zasílám v elektronické podobě. Pokud ji někdo potřebuje v tištěné podobě, tak si ji vytiskne. Podpis a razítko nejsou povinností, ale mít je tam můžeš.

 6. MAHESH
  Publikoval 29. 10. 2010 at 18:55 | Trvalý odkaz

  HI tomas,
  do you speak english ? if yes please give me your no i really need some help about faktura and other things

  best rgds
  mahesh

 7. Evze
  Publikoval 27. 8. 2012 at 08:41 | Trvalý odkaz

  BTW: BillApp.cz uz je free :)

 8. Publikoval 22. 6. 2013 at 20:02 | Trvalý odkaz

  Koukám, že je tu jen vzor pro neplátce DPH. Kdo shání vzor plátce, najdete ho na faktura-formular-zdarma.cz/faktura-vzor-platce-dph.html. Je zdarma.

 9. dominik
  Publikoval 26. 7. 2018 at 20:59 | Trvalý odkaz

  A jaký systém na to používáte?? Já bych rýád používal tento: https://imboss.cz/, ale zatím nevím jaké jsou na něj ohlasy…

Přidat komentář

Váš email nebude zveřejněn. Povinné položky jsou označeny *

*
*