Archiv rubriky: Hudba

Dank

Pro 9, 2018, kategorie: Hudba

Dank je nový album od Paulieho Garanda a Kennyho Rougha. A i když sem o hudbě už moc nepíšu, o týhle novince rád napíšu.

Tohle je v podstatě Paulieho devátý album (7 sólových, 2 ještě s BPM (tam byli kromě Paulieho ještě Kenny a Lipo). A to není úplně málo. Kromě Mozolů jsem slyšel všechny a všechny je mám v poličce (ne v iTunes, ne na Spotify, v poličce na CD). Pavle, jestli máš ještě Mozoly, budu rád, když budu moct doplnit sbírku, haha.

Spolu s Kennym vydali kromě Dank ještě Boomerang (2015) a Molo (2014). Na každym tom albu byly podle mě tracky, který vyčnívaly, který si pustíte i po těch letech. Na Molu to byli třeba Tuláci a La Familia, na Boomerangu pak Boomerang s hostujícím Martinem Svátkem.

Hudebně je ale každý to album super. Co se týká alba Dank, z těch tří je podle mě nejlepší. Jak hudebně, tak textově. Těch vyčnívajících tracků je tady podle mě nejvíc – ať už Návraty, Past 2 s Kalim, Harantstrasse, Adié nebo Dank.

Album vyšlo na 30. listopadu. A protože nejedu iTunes ani Spotify, musel jsem si ho stáhnout na Ulož.to. Pirát. Protože pokud to jde, chodim na release parties a kupuju osobně. A to se stane ve středu. Dorazte taky.

Dank.

Mých pár slov k Veni, Vidi, Wich

Pro 24, 2016, kategorie: Hudba

Poslední týdny se točily kolem vydání Wichova alba Veni, Vidi, Wich. A protože je mi tohle album blíž než ostatní alba, napíšu k němu pár slov. Tohle není recenze, tohle jsou mé poznatky. A píšu je sám za sebe.

Indy. Po zveřejnění tracklistu se řešilo, kde je Indy a Ektor. Ektor se na poslední chvíli objevil. I když to bylo za pět minut dvanáct. Protože album už šlo do lisu. Nebylo to žádné skryté překvapení, nebyla to žádná chyba. Takže Ektor tam je. Ale Indy se neobjevil. Stejně tak se neobjevila celá řada dalších rapperů, ale to nikdo neřeší. Indyho všichni chtějí, protože Indy & Wich. Protože Hádej kdo… Protože na tom celá generace fanoušků vyrůstala. I já mám Indyho rád. Hádej kdo… je srdcovka. Jenže je to rok 2006. Deset let zpátky. Za těch deset let se toho hodně změnilo. Za těch deset let vydal Wich osm releasů, desítky singlů, celou řadu featů. Za těch deset let se Wich objevoval na nejzásadnějších tuzemských rapových albech. A za těch deset let nevznikl žádný plnohodnotný track od Indy & Wich. Indymu vyšlo album KMBL, které prostě nesklidilo tak kladná očekávání, jak Indy čekal. A těch featů by člověk na prstech jedné ruky napočítal. Vy Indyho na Wichově albu nečekáte proto, protože chcete, aby ukázal, co v něm je. Vy nečekáte, že by vám Indy ještě řekl něco, co jste od něj neslyšeli. Vy ani nečekáte, že by vás Indy zabil technicky. Vy ho tam chcete z nostalgie. Indyho máte spojeného s albem Hádej kdo… a tak trochu jste zapomněli, že od té doby neudělal nic, co by aspoň jen na chvilku donutilo lidi přemýšlet o novém albu Indy & Wich. A že má Rytmus Indyho na albu? Ať má. Určitě má důvod k tomu, ho tam mít. Nepřijde mi fér psát Wichovi, jak vás zklamal a vlastně mu rozkazovat, koho na albu mít bude a koho ne. Poslechněte si album Veni, Vidi, Wich a řekněte si sami, jestli si na něm umíte Indyho představit. Já ne. Není třeba tlačit na pilu. A není všem dnům konec. Nikdo neřekl, že Indyho na Wichově produkci už neuslyšíme.

Release date. Datum vydání byl 15. 12. Album z výroby jsme dostali 14. 12. Všechny předobjednávky byly s podpisem, samolepkou a kdo si napsal, i s věnováním. Udělali jsme maximum pro to, abyste CD měli doma co nejdříve. Tohle album vyšlo po dvou letech. Chápu vaši nedočkavost a natěšenost. Nechápu vaše skoro až nenávistné e-maily o tom, že jste album neměli 15., ale až 19. Pro někoho to měl být vánoční dárek a všechny objednávky byly odeslané tak, aby vám do Vánoc přišly.

iTunes verze vs. CD verze. Zveřejnění informace o tom, že na iTunes je album o 5 minut delší, vyvolalo vlnu nevole. Aniž by někdo vlastně přemýšlel o tom, proč to tak je a jak jsou tracky zkrácené, přišla kritika. CD verze je plnohodnotná. Nechybí žádný track, žádná sloka. Jen jsou konce, případně začátky tracků, o pár sekund zkrácené. Není to žádné okrádání fanoušků. Album na iTunes stojí skoro 10 dolarů. Což je skoro stejně, jako CD verze. Nedostanete k němu booklet, CD, samolepku, ani podpis. Vážně je takový problém to, že je album na iTunes o pět minut delší?

Když jsem psal o albu Panorama, které Wich udělal před dvěma lety s LA4, psal jsem, že je jiné, než všechny ostatní. Zde to musím napsat znovu. Tohle album je úplně jiné, než všechna Wichova alba, která kdy udělal. Tečka.

Díky všem, kdo přemýšlejí, než něco napíší. Udělat album se sedmadvaceti hosty není úplně easy. A vy slyšíte výsledný produkt. A je jen na vás, jestli ho podpoříte.

Veselé Vánoce.

#3 Vypni si Instagram, zatímco tohle posloucháš. Projekt Asia

Čvc 3, 2015, kategorie: Hudba

Dnešní denní post bude o Projektu Asia. O Dangovi a Sheenovi. Reného jsem zaznamenal asi v době, kdy udělal letní hit s Maměnem. Pak jsem se namotal na Zmrdlife 2 EP, které mě často doprovázelo i při běhu. Ta nasranost, surovost, upřímnost. Viktor šel vždycky tak nějak mimo mě. Nebavil mě. Nedokázal jsem si k němu najít cestu. Ale s Projektem Asia se to změnilo.

Rave mě nebaví. Zato Mladí a opilí jedu pořád. Projekt Asia je super. Je v tom nasranost, upřímnost, pravda, životy dvou kluků. Tomuhle člověk věří. Jsou tam bangery, ale i pomalejší věci. Je tam hloubka.

A když jsem byl v neděli na release party, říkal jsem, že doufám, že tam nebudou tracky jako Instantní čubky. Protože jsem slyšel snad nějakou první verzi, která mě nebavila. Já nejsem moc na tyhle tracky. Jenže co se nestalo. Od neděle to jedu pořád. V pondělí jsem si říkal, jak dobré by bylo dobré, kdyby na tenhle track byl klip. A on byl, jen jsem o něm nevěděl. Já jsem vlastně nejdřív točil to CD v autě, kde jsem neměl otagované tracky. A tak jsem ani nevěděl, že track č. 13 jsou Instantní čubky.

Takže pro mě TOP 3 tracky: Mladí a opilí, Prach, Instantní čubky.

Dobrá práce, kluci. Jsem rád, že jsem měl možnost vás podpořit a podat si s vámi ruku. Ať se daří.

Desku koupíte na Blakkwood shopu.

Prej znaj ty naše životy, říkají, co všechno nemůžem…

Úno 19, 2015, kategorie: Hudba

Trocha melancholie. Viktor Sheen a Renne Dang. Projekt: Asia. Zaregistroval jsem to v den vydání, ale píšu o tom až teď. Tohle není party hit, ale kdo by je chtěl taky pořád poslouchat. Renne bývá nasranější. Sheen mě obvykle nebaví. Ale tohle je super. Určitě kluky sledujte.

Přijměte tu energii, Panorama přichází

Pro 21, 2014, kategorie: Hudba

Trvalo to. Čekalo se. Ale nová deska od LA4 & DJe Wiche je venku. Nese název Panorama a je z ní i track “Energie”, na kterém hostují liberecký Paulie Garand a slovenský Elpe.

Ta deska je vážně dobrá. Není jako Tetris, ani jako Gyzmo. A je to dobře. Wich, přestože udělal moderní beats, se trefil, a ve spojení s rapem od LA4 dává celá deska smysl. Není důvod hejtovat. Je na desce hodně hostů? Je. A? Jsou na desce zpívané refrény? Jsou. Znovu a? Příjemné oživení a zpestření. Ne důvod k hejtu a zatracování.

Lavor si zachoval svou syrovost a dikci, nepodřizuje se nikomu a ničemu. A já jsem rád, že se tématicky víc otevřel, hodil haters za hlavu a dokázal udělat tracky jako “Šťastnou cestu” nebo “Můj čas”. Pro mě osobně jsou to nejlepší tracky z desky. Nejsou to party hity, na koncertech třeba tak fungovat nebudou, ale mají hloubku.

Pro mě je Panorama takové, jaké má být. A možná je dobře, že se na něj tak čekalo. Zrálo, až dozrálo.

Lavora a Wiche můžeš podpořit koupí alba na Golden Touch e-shopu nebo digitálně na iTunes. A pokud stále váháš, jestli podpořit, poslechni si ho na Wichově Youtube kanálu.

10805734_813934731982344_6947161972991297108_n