Archiv rubriky: Běh

Běh naboso?

Říj 7, 2012, kategorie: Běh

Poslední dobou, možná posledních pár let, nevím, se diskutuje na téma “běh naboso“. O tom, že běh naboso je minimálně zdravější, se ví již dlouhá léta. O indiánském kmenu Tarahumarů, jste vy, kteří se o běh aspoň trochu zajímáte, určitě slyšeli. Pokud ne a chtěli byste, přečtěte si tolik opěvovanou knihu Born to run (Zrozeni k běhu).

Já jsem začínal s během někdy na začátku minulého roku a zpočátku jsem běhal v neběžeckých botách. Byly to boty na nic, kterým se ani nedaly pořádně utáhnout tkaničky. Byl to boj a bolely mě z nich nohy. Možná znamení, že mám začít běhat bos. Nezačal jsem a místo toho jsem si koupil běžecké boty.

Zašel jsem do obchodu a vybral jsem ty, které se mi nejvíce líbily a byly nejpohodlnější – Nike Dual Fusion. První běh v nich byl fantastický. Boty byly lehké, pohodlné a běh v nich byl větším zážitkem. V těch jsem naběhal první stovky kilometrů. Loni jsem v nich běžel i svůj první závod na 10 km. Všechno bylo OK, než se mi do ruky dostaly Nike Free Run – boty, které mají co nejvíce napodobovat právě běh naboso.

A výsledek? Od té doby neběhám v žádných jiných. Naběhal jsem v nich pár set kilometrů a jediné, co mi trochu vadí, jsou kamínky držící se v podrážce. Nemají sice žádnou, v dnešní době tolik “důležitou” podporu, ale dokonale vám obepnou klenbu a vy ani necítíte, že na sobě nějaké boty máte. Nedávno jsem si byl zaběhat ve zmiňovaných Dual Fusionech a už to zase dlouho neudělám. Možná je v nich běh krapet pohodlnější, ale mě v nich běh nebavil a přišlo mi, že jsem se víc nadřel.

Běhejte si v tom, co je vám nejpohodlnější, ale nevěřte všemu, co se kde píše. Třeba se vám bude běhat právě v botách bez podpory nebo naboso. Vyzkoušejte, uvidíte.

Doporučuji přečíst: Jak začít správně běhat

We Run Prague 2012: Letos ještě lépe než loni

Zář 2, 2012, kategorie: Běh

Letos, stejně jako loni, jsem se zúčastnil We Run Prague. A i letos bych k němu chtěl napsat pár slov. Nebudu se tu rozepisovat o obecných informacích o závodě a registraci, protože to se oproti loňsku moc nezměnilo.

Do závodu se letos přihlásilo kolem 8 500 běžců, z nichž se na start postavilo 6 591. Cílem se podařilo proběhnout 6 573 z nich. Je to tedy o více než 1 300 běžců více než loni. To, že se cca 2 000 zaregistrovaných nedostavilo, dávám na vinu především počasí, které, ač vypadalo nepříznivě (slabý déšť, který nás závodem doprovázel), nepříznivé vůbec nebylo a pro běh bylo více než příjemné. Anebo prostě jen chtěli triko se svým mottem na zádech a logem We Run Prague na hrudi. Kdo ví.

Ačkoliv loni jsem s organizací závodu neměl žádný problém, tak letos bych chtěl organizátory opravdu pochválit. Nic nenechali náhodě. 2 občerstvovací stanice na trati závodu a další občerstvovací stanice v cíli pro doběživší. Mně osobně moc nevyhovoval způsob podávání pití a na obč. stanicích, na trati jsem si bral vodu sám. Podavači vody brali kelímek po kelímku a ten podávali běžcům. Když ale přede mnou řada běžců už byla, asi bych se načekal. Nevím, jak to funguje jinde, ale loni to bylo myslím tak, že si běžci vodu sami brali.

Po doběhnutí čekalo na běžce v cíli občerstvení v podobě vody, banánu a energetické tyčinky. A jako bonus upomínkový odznáček s logem Run Clubu.

Závod odstartoval Tomáš Hanák, který provázel celým dnem, spolu se zlatou oštěpařkou Bárou Špotákovou a legendárním 9 násobným olympijským vítězem Carlem Lewisem. Bára Špotáková komentovala start závodu slovy: “Motivovat přes 6 tisíc lidí společně s Carlem, je obrovský zážitek, skoro jsem ani neviděla konec startovního pole. Každý den se vám nestává, aby na vás mávalo tolik lidí. Všichni byli nadšení a atmosféra byla úžasná.”

We Run Prague - Bára Špotáková, Carl Lewis, Tomáš Hanák

Mým cílem bylo zaběhnout závod do 45 min. A to se mi i povedlo. Na startu jsem se zařadil do koridoru 40 – 45 min., ve kterém se mi běželo dobře. Občas se našlo pár běžců, kteří běželi pomaleji, ale jinak to bylo super. Nikdo mě nezdržoval a sem tam jsem někoho předběhl.

Do cíle jsem doběhl 350. s časem 0:42:28.5, z čehož mám samozřejmě velkou radost. První doběhl Ondřej Fejfar s časem 0:30:38:08. První ženou, která proběhla cílem, byla Květa Pecková, jejíž čas byl 0:35:39.6.

Jediné, co bych vlastně vytkl, bylo opožděné rozeslání e-mailů a SMS s výslednými časy běžců. Někomu SMS nepřišla vůbec, mně osobně přišla asi po 4 hodinách po doběhnutí.

Po závodě, cca od 16:00, následovala after run party, na které vystupovaly taneční kapely The Pastels a Ladylicious, dále hudební skupiny Navigators a Eddie Stoilow. Hřebem večera byla členka legendární bristké skupiny Faithless, Sister Bliss. Jako DJ’s doprovázeli celým dnem Robot a Wich. Ale abych se přiznal, žádné z vystoupení jsem pozorně nesledoval.

Tímto bych chtěl také poděkovat Nike CZ za zorganizování skvělého závodu se skvělou atmosférou. Děkuji a těším se na další ročník.

Fotky najdete na http://www.werunprague.cz/fotogalerie/.

WRP 2012

Foto: Běžím jako poděs

Srp 19, 2012, kategorie: Běh, Foto

Toť mé startovní triko pro letošní We Run Prague. Až před sebou uvidíte týpka s mottem “Běžím jako poděs”, pak to budu já…

Běžím jako poděs

Foto: Nike Free Run+ 3

Čvc 9, 2012, kategorie: Běh, Foto

Letos s mottem “Běžím jako poděs”

Bře 31, 2012, kategorie: Běh

Běžci a příznivci běžeckých závodů se dočkali. Včera byly spuštěny registrace do běžeckého závodu historickým centrem Prahy, jehož trať měří 10 km. Ano, jedná se o We Run Prague.  Ten We Run Prague, kterého se loni zúčastnilo 5 291 běžců a kterému je dodnes vyčítán nedostatek vody. Inu, i vodníci rádi běhají.

Když jsem se loni dozvěděl o WRP, začal jsem běhat. Zkrátka jsem v tu dobu chtěl zkusit nějaký pro mě nový sport. A když jsem viděl, že má oblíbená značka pořádá běžecký závod, řekl jsem, že to zkusím. A od té doby jsem běhal. Nejdříve s přítelkyní a izmym, pak jen s izmym a nakonec jsem zůstal sám. Vlastně ne, koupil jsem si Sportband. Pár týdnů před závodem jsme ještě navštívili pár běžeckých tréninků.

A závod samotný? Pro mě super. Ačkoliv jsem 10 km předtím běžel pouze jednou, zaběhl jsem jej s časem 51 minut. Zkrátka jsem si věřil a vyplatilo se. Celý den jsem si užil. Ale o tom už jsem taky psal.

Pokud stále váháte, zde máte živý důkaz toho, že to jde. Chce to jen trochu více odhodlání a vytrvalosti. Cena registrace je příjemných 390 Kč (pro studenty s ISIC 300 Kč). Zaregistrujte se a získejte větší motivaci. Navíc můžete využít bezplatných Nike tréninků, kde vám školení trenéři ochotně zodpoví vaše dotazy.

Vidíme se na startu. Mé triko bude letos zkrášlovat motto “Běžím jako poděs” a startovní číslo 910807. Více informací o závodu a registraci naleznete na webu We Run Prague.

We Run Prague