Kupování originálních CD není povinnost, ale jeden ze způsobů, jak podpořit interpreta

Úno 12, 2011, kategorie: Hudba

V poslední době jsem se párkrát setkal s názorem, že kupování originálních CD není povinnost, tak proč by si je lidé měli kupovat. Ano, je to tak. Povinnost to není a v ČR stahování hudby z internetu zakázané není (neplést se šířením).

Ale fanoušek by v tom měl vidět něco víc než jen to, že půjde do obchodu a dá přehnané peníze (300 Kč?) za cédéčko, které si přinese domů, ripne do počítače a postaví do poličky, kde se na něj bude prášit. Neměl by to brát jako opruz, ale jako jeden ze způsobů, jak podpořit svého oblíbeného interpreta.

Mít své oblíbené CD kdykoliv fyzicky u sebe, listovat bookletem, číst poděkování, případně texty, to je to, co vám stažení z internetu nenabízí. Stažení z internetu bývá někdy pohodlnější, ale ne vždy se vám dostane té zvukové kvality jako z CD a ne vždy jsou jednotlivé tracky správně otagované.

Je jen na každém z nás, jak k tomu přistupuje. Jestli se pyšníme tím, že máme doma kompletní diskografii svého oblíbeného interpreta na CD, nebo tím, že ji máme staženou i s coverem.

13 komentářů

 1. *NEGRO*
  Publikoval 12. 2. 2011 at 12:48 | Trvalý odkaz

  Vůbec to není povinnost, ale zábava!! A držet v ruce uplně novou originálku, práskout ji do přehrávače a jen poslouchat je prostě pecka!

 2. suckmycock
  Publikoval 12. 2. 2011 at 12:53 | Trvalý odkaz

  hudba by měla být zdarma

 3. Bacon
  Publikoval 12. 2. 2011 at 13:14 | Trvalý odkaz

  Bohužel někdy ani ta CD nejsou správně otagovaná, a co se týče bookletů, spousta interpretů tam dá jen složený list s tracklistem, žádné doplňující info, jako třeba texty… Každý by si měl asi najít alespoň jednoho, kterého podpoří koupí. U mě je to Emeres a chytám se koupit i nového Ektora.

 4. Publikoval 12. 2. 2011 at 13:22 | Trvalý odkaz

  Už jen to komentovat je stejné klišé jako samotný článek.

 5. skype
  Publikoval 12. 2. 2011 at 13:30 | Trvalý odkaz

  hudba by měla byt zadarmo SUCKMYCOCK? a co čas stráveny nad textem,nad hudbou,ve studiu,na celém albu?Když si představíš,že nahravaní alba zabere v pruměru rok času,tak si myslím,že si interpret zaslouži koupení original cd za cca 200 kč nemyslíš?To by potom mohlo být zadarmo všechno co je pro veřejnost,třeba kino,divadlo atd:)

 6. Antiskype
  Publikoval 12. 2. 2011 at 13:57 | Trvalý odkaz

  Skype, to ale nemůžeš použít pro všechny interprety. Ne všichni interpreti svá alba prodávají, přesto na nich ale nechali kus práce. Osobně si víc vážím alb od lidí, kteří při jeho tvorbě chodí každý den do práce a muziku dělá, protože ho to opravdu baví, ne pro provize.
  Jinak, MTHRFCKR má naprostou pravdu. Je to stará bolest a stokrát řešené téma.

 7. Tereza
  Publikoval 12. 2. 2011 at 14:00 | Trvalý odkaz

  Já jsem prostě ještě ten starodávný fanoušek, takže deska, kterou nemám v ruce pro mě ani neexistuje. Celou diskografii mám od pár kapel (PSH, Foo Fighters) a samozřejmě, že prostě jaký cd se mi líbí, to si koupim. ;)

 8. Publikoval 12. 2. 2011 at 17:16 | Trvalý odkaz

  Je to o svědomí, uvědomění. Pokud se jako zloděj člověk necítí nebo si alespoň neuvědomí, že díky jeho neplacené zábavě interpret dojede nic s ním nehne. Je sice hezké, že všichni píší články o tom, jak je to špatně, ale je to na nic. Pokud se něco podobného nedostane do masmédií lidi budou zloději pořád. V česku je to běžné.
  http://www.youtube.com/watch?v=v6NjNEnUq3k

 9. Publikoval 13. 2. 2011 at 12:03 | Trvalý odkaz

  Víceméně s tebou souhlasím, pro mě je booklet velmi důležitý a pokud je nějaké “složitější” album (v poslední době třeba Lil Moc uvádí: Jakost a hosté ze studia postel), bez bookletu ho nelze plně pochopit. Můj článek na stejné téma: http://pribehy.bloguje.cz/782638-kupovat-nebo-nekupovat-originalni-cd.php

 10. Publikoval 14. 2. 2011 at 13:56 | Trvalý odkaz

  Dám trochu argumentů – obal CD je v krabičce, nikoli v iPodu, takže nemám hezký obal v přehrávači – scanovat ho je trošku blbost.

  CD jsou předražená, internetová distribuce vyjde levněji.

  Konvertovat hudbu je opruz, bohužel, je to tak.

  Hudba je často neotagovaná, takže jí po importu musím tagovat.

  Pokud chci hudbu rychle, internetová distribuce / stažení je lepší.

  Autor toho moc nevydělá, OSA jej oškube- pokud mu chcete dát pořádné peníze, jediná možnost je přes koncert, tam dostaně podstatně více.

  … a mohl bych pokračovat. To, že podpoříme autora je prostě mýtus, koncert (pokud jej dělá) je lepší. A když už jsme u krádežích, jak psal Michal Landsman, OSA nás okrádá a nikomu to blbé není. Pokud si mám kupovat hudbu, tak přes iTunes Store.

  Jinak plně chápu ten pocit z krabičky, sám mám pár Ministry Of Sound CD s krabičkama, je to prostě super pocit, design, doplněk – asi tak jako pro mě Mac OS.

 11. No nevim
  Publikoval 16. 2. 2011 at 16:07 | Trvalý odkaz

  Abych řekl pravdu, kupuju si CDs hlavně pro ten krásně prasečí pocit (vědomí) toho, že ty desky mám hezky v bezpečí své skříně a nikdo mi je nevezme. Kontinuálně s tím jde ten krásný pocit toho, jak se sbírka rozrůstá. Rozhodně se nedá říct, že bych si u každý koupě cédéčka řekl tak, a sem strašně štastnej že sem podpořil interpreta. ikdyž to vlastně dělá. českejch a slovenskejch originálů mam zatim 50

 12. Publikoval 21. 2. 2011 at 00:09 | Trvalý odkaz

  Výdělkem je koncert a ne CD…
  CD je minulost, která brzo upadne v zapomnění…

  Asi začnu nosit zpátky CD discman :-D a 20 cd v zadní kapse riflí…

 13. Publikoval 21. 2. 2011 at 22:41 | Trvalý odkaz

  CrazyDog: Upadne v zapomnění jako vinyly, co?

Přidat komentář

Váš email nebude zveřejněn. Povinné položky jsou označeny *

*
*