Je čas začít se bát konkurence? Zamyšlení a pár rad

Srp 7, 2009, kategorie: Podnikání

Konkurence v oblasti registrace do katalogů pomalu přibývá, a tak i pokládám otázku: “Je čas začít se bát, že přijdu o kšefty?”.

Na webtrhu každý den přibývají nové nabídky registrace do katalogů. Samozřejmě, že registrace každého je velice kvalitní, rychlá, spolehlivá a levná.

To já už jakožto registrátor nemohu posoudit a tak nějak je mi to i jedno. Nejvíce se ale směji nad nabídkami za 1 Kč  – 1,50 Kč. Ten, kdo tuhle práci dělá, si neumí vážit svého času a jednou ho to stejně přejde. Já osobně jsem začínal na 2,50 Kč/katalog. Měl jsem balíček, který jsem nabízel za stálou cenu a k tomu jsem přidával několik katalogů zdarma. Pokud lidé vidí, že je něco zdarma, určitě se za tím ohlídnou. Když jsem začínal, trvala mi stovka katalogů i tři hodiny, takže jsem dělal za nějakých 60 Kč/hodinu. Byly chvíle, kdy jsem s tím chtěl seknout, ale překonal jsem to a dnes si na základě zkušeností a referencí mohu diktovat cenu.

A teď zpět k otázce. Je tedy čas se začít bát? Registrátorů přibývá rychle, poptávka však pomaleji. Nedostane se na každého. Dle mého názoru většina registrátorů registrujících za cenu do dvou korun stejně registrovat přestane, protože na to nebude mít chuť a zjistí, že se jim to nevyplatí.

Je lepší registrovat pro jednoho člověka, který pravidelně dodává weby k registraci. Práce je jistá, funguje tam jistá přátelská komunikace a jeden ví, co může od druhého čekat. Už tolikrát jsem registroval třeba 20 webů pro jednoho člověka a je to úplně něco jiného, než registrovat každý den pro někoho jiného.

Všechno je to ale o přístupu. Pokud člověk vidí poptávku, reaguje na ni do PM stylem “beru to”, nebo nedokáže dát dohromady souvislou větu, tak si jej potencionální klient většinou nevybere.

Nějaké mé rady

1. Komunikujte slušně, rychle a snažte se vypadat profesionálně. Nezapomeňte, že věta začíná velkým písmenem a končí tečkou. Pište česky a dodržujte aspoň základy pravidel českého pravopisu. Vyjmenovaná slova a shoda přísudku s podmětem by vám neměla být cizí.

2. Zkuste nabídnout něco víc. Něco, co konkurence nenabízí. Např. při registraci nabídněte pár katalogů gratis.

3. Snažte se reagovat rychle a stručně. Nikoho nezajímá, že jste byli s rodiči pryč a k obědu jste měli řízek s bramborem. Rozhodující je to, proč jste práci nevykonali v daný čas. S tím souvisí i další pravidlo.

4. Neslibujte, kdy přesně bude hotovo. Pokud nevíte, kdy jste schopen práci odvést, neslibujte přesný termín. Většinou, když se mě zeptá, za jak dlouho bude práce hotova, řeknu do kdy si myslím, že by to mohlo být, ale že to neslibuji. Tím si dáváte čas. Já většinou práci provedu ještě než dorazí peníze, ale může se stát cokoli.

5. Obchodujte s ověřenými lidmi. Když s někým obchodujete, podívejte se, co je to za člověka, zda má nějaký web/blog, hodnocení a jak působí v diskuzi. Pokud má nulové hodnocení a je nový, požadujte platbu předem. Aspoň tak to dělám já. Samozřejmě se mi stalo, že mi napsal člověk, který měl zájem o registraci, já jsem se podíval, jestli už obchodoval, zjistil jsem, že ještě ne a požadoval jsem platbu předem. Už nenapsal. Pokud se aspoň trochu neseznámíte s člověkem a on vám nezaplatí, pak neplačte.

6. Pokud člověk delší dobu nereaguje, nespamujte ho. Pokud nereaguje dva-tři dny, zkuste mu napsat, ale nepište mu každou hodinu.  Zařiďte si mezitím další obchod a vyčkejte. Já vím, že to někdy není lehké.

7. Na webtrhu se tyká! Pokud Už se mi stalo, že mi psal kdosi se zájmem o spolupráci. Já jej pozdravil tradičně “Ahoj” a on spolupráci odmítl pro neseriózní jednání. Pousmál jsem se a odpověděl jsem mu, ať si přečte pravidla webtrhu. S takto arogantním člověkem stejně nemám zájem o spolupráci.

8. Budujte si jméno. Prakticky všechny ty body souvisí s budováním jména. Pokud budete spolehlivý a práci budete odvádět kvalitně, lidé o vás budou mluvit a doporučovat vás dalším. To není na škodu.

9 komentářů

 1. Publikoval 8. 8. 2009 at 09:49 | Trvalý odkaz

  Doporučuji ti se přeorientovat na něco jiného. Za sebe musím říci, že v „starém“ ručním registrování do katalogů už nevidím ten smysl, jako to mělo dříve. Hodně bych souhlasil například s tímto článkem: http://404m.com/2009/07/28/ceske-katalogy-falesni-bohove/. Já bych teď například potřeboval regnout asi 20 nových webů, ale než bych využil služby webtržníků, radši to tam hodím sám přes mikrostranky.com a u nejdůležitějších katalogů si ručně nastavím alternativní popisky. Náklady jsou mnohonásobně menší, času to také moc nezabere, a když člověk ví jak na to, tak je efekt stejný jako při nejpečlivějším ručním registrování do 50 katalogů.

 2. Publikoval 8. 8. 2009 at 10:45 | Trvalý odkaz

  Smash: O mikrostránkách jsem také přemýšlel, avšak v tom nevidím o moc větší výhodu, protože kategorii a captchu budu muset tak jako tak zadávat ručně a to zabere nejvíce času. Teď dávám 100 katalogů do hodiny a půl.

 3. Publikoval 9. 8. 2009 at 09:52 | Trvalý odkaz

  JJ, tak ty určitě máš už nějakej promakanej seznam s linkama přímo na formuláře, takže ti to s mikrostránkama vyjde skoro na stejno.
  Jen tím odkazem jsem chtěl říct, že už registraci do katalogů nevnímám za tak důležitou.

 4. Morasino
  Publikoval 13. 8. 2009 at 18:01 | Trvalý odkaz

  Tomáš: Nene, chystá se nová verze (testuji ji), takže to bude vybírat v 80% případů i kategorii podle KW.

 5. eMan
  Publikoval 22. 8. 2009 at 19:45 | Trvalý odkaz

  Ono zase tak moc ta cena nízká není(těch 1-1,5Kč), když má někdo promakaný systém, který mu vyplňuje kolonky automaticky a kategorie zvýraznuje podle zadaných slov, tak se dá zaregistrovat 150katalogů tak za cca 1.5 hodiny. To vychází na 100Kč na hodinu. Což jsou pro obyč. studenta dobrý peníze(v tescu má 60h/hodina).

  Nejhorší je že 90% registrátorů má špatný seznam katalogů, kde tak cca polovina katalogů nefunguje/neschvaluje.

 6. Publikoval 23. 8. 2009 at 19:46 | Trvalý odkaz

  Nie je to málo, ja by som nedal viac ako 1,8 Kč za katalog, často si ešte stále registrujem sám (lebo frajerka nestíha ) :) a dávam 100 katalogov pod hodinu… aku mam mzdu? 180 / na hodinu? Za taku primitívnu pracu? Ked neviem co mam robit a zabíjam čas, tak si pustím hudbu a zahrám sa na bota…

 7. Publikoval 28. 8. 2009 at 18:17 | Trvalý odkaz

  Určitě souhlasím s názorem Smashe a toho článku (na který odkazoval). Dneska už to nemá význam.

 8. Publikoval 21. 9. 2009 at 21:30 | Trvalý odkaz

  @Carl114: Podle mě i podle toho článku to význam má, ale jen pro nekonkurenční weby, které se mají uchytit na seznamu.

  @Morasino: Už se těším, kdy to bude zveřejněno? :P

 9. Publikoval 23. 9. 2009 at 17:17 | Trvalý odkaz

  flavicius: Pokud někomu zaplatíš. Kdyby jsi to měl dělat sám – tak nuda. Vyžaduje to hodně času a odměna za tu snahu rozhodně nestojí. Bohatě postačí cca 5-10 katalogů, které jsou opravdu kvalitní. Zbytek je ztráta času …

Přidat komentář

Váš email nebude zveřejněn. Povinné položky jsou označeny *

*
*