DJ Wich: Nechci dělat s každym koštětem, co mi zaplatí

Bře 4, 2012, kategorie: Hudba

Podařilo se mi vyzpovídat mého oblíbeného DJe a producenta Wiche. Pokud vás zajímá, jaké má hudební vzdělání, jak to vypadá s Indy a Wich, kde čerpá inspirace na video pozvánky nebo co musíte udělat pro to, aby zahrál u vás v klubu, určitě pokračujte ve čtení.

O tom, že k DJingu tě přivedli Orion s Alim, většina fanoušků ví, ale jak to bylo s producenstvím? Máš nějakou hudební školu nebo někoho talentovaného v rodině? A myslíš, že je rozdíl mezi producentem a beatmakerem? Nedávno to řešil Vec v jednom pořadu.

Na tuhle otázku už jsem odpovídal x krát, takže se budu opakovat, ale pro ty, kteří třeba nevědí. K beatům jsem přičuchl dá se říct už o pár měsíců později, když jsem chodil cvičit na gramce k Orionovi v roce 98. Tenkrát bydlel společně s Etienem na Jižáku a Etien tam kuchtil nějaký beaty s Mokrášem na Coltchu, tak jsem jim koukal přes rameno. Stáhl jsem si od nich Sound Forge a Acid a zkoušel dělat první smyčky na tátovym počítači.

Moje babička učila na klavír a rodiče mě na základce přihlásili do lidušky. Vydržel jsem v tý době hrát 3 roky na zobcovou flétnu a půl roku na pístovej trombónek, ale v tý době mě bavil víc sport, tak jsem toho nechal.

Později jsem hrál pár let na elektrickou kytaru v kapele Eggnoise. Takže vzdělání vlastně skoro nemám, noty už jsem dávno zapomněl, ale něco málo mi to myslím dalo.

Producent v hip hopu si myslim by měl kromě dělání beatů mít i nad všim celkovej dohled, hlídat si mix, aranže, občas říct, co se líbí a nelíbí. Když se třeba nahrává rap nebo zpěv, vnášet do toho nějaký nápady atd.

Myslím si, že z pohledu fanoušků můžeš žít bohémským životem. Jak vypadá tvůj běžný den? Řekl bych, že pro tebe je každý pracovní. Zkoušel jsi být někdy “obyčejným” zaměstnancem?

Myslim, že žiju úplně normální život, občas spíš až nudnej. Platím složenky, uklízim, peru a tuhnu dost doma, výhodou je určitě, že nemusím vstávat každý den do práce. Pracuju nejvíc v noci, chodím spát ráno. Snažím se být kreativní, ať jde o muziku nebo videa, grafiku atd… Přes víkend jezdim koncerty po republice. Není dne, kdy bych něco neudělal, ale na druhou stranu jsem celkem lenivej člověk a velice rád si pozevlim.

Když jsem začínal s djingem, tak jsem asi rok a půl chodil normálně do práce, ale pak mě muzika začla pomalu živit a mohl jsem z práce odejít.

Na svou fanpage jsi nedávno zveřejnil svou sbírku tenisek, na Twitter často postuješ nové kousky ve své sbírce ať už tenisek nebo čepic. Je vidět, že sleduješ zahraniční trendy. Jak bys hodnotil oblékání Čechů? Je tu někdo, kdo se dle tebe opravdu dobře obléká?

Nejsem žádnej módní mág, ale poslední dobou mě to celkem baví sledovat, kupovat si věci, ladit dohromady kombinace atd… Je jasný, že s Amerikou to nemůžem srovnávat, u nich je všechno z první ruky a mnohem levnější. Co se tady třeba prodává jako novinka, tam už je to outlet za hubičku. Chápu, že ne každej si tady může dovolit furt kupovat hadry, je to drahej koníček.

Za měsíc má premiéru nový singl Indy a Wich, do kterého jste si přizvali parťáka LA4. Je to po dlouhé pauze, tuším, že od Ledového ostří jste spolu s Indym nic neudělali. Čím to bylo způsobeno a na co se ještě můžeme těšit?

Jj, máš pravdu, Ledové ostří byla poslední věc. Po menší pauzičce jsme spolu začli jezdit opět pár koncertů a už někdy v létě jsme se bavili, že spolu uděláme něco novýho. Původně jsme měli už na podzim, ale měl jsem svojí jinou práci a nový beaty jsem poslal Dremu až vlastně někdy před měsícem, takže až z toho mohl vybírat.

Uvidíme co dál, konkrétně ti dopovědět nedokážu, pár společných věcí od nás ještě do budoucna určitě uslyšíš.

“Time is Now 2” – na to spousta tvých fanoušků čeká. Producentská deska s českými a slovenskými hosty. Jaký je stav? Beatů v rukávu máš spoustu, tak proč se ještě nic neděje?

Ono se to bude jmenovat úplně jinak, tohle je jen pracovní název. Zrovna před týdnem jsem psal různě klukům, kdo dá feat. a zatím každej kývnul. Začnu pomalu posílat beaty a nahrávat, termín zatím žádnej nemám, uvidíme.

Jinak teď pracuju ještě na jednom projektu, ale o tom zatím nechci mluvit, brzy se dozvíte.

Co musí majitel klubu/promotér udělat, abys zahrál u něj v klubu? Je nějaká technika, kterou musí mít? A na kolik ho vystoupení přijde?

Jako DJ poslední dobou nerad jezdím sám, takže spíš koncerty s klukama. Stačí mi napsat mail nebo ideálně na www.facebook.com/djwich. Hraju na běžný setup, dva gramce, mixák, odposlech, mic. Flaška slivovice vždy vítána, nic speciálního.

Cenu ti takhle veřejně říkat nebudu,  promiň.

V poslední době ses rozjel s video pozvánkami. Prakticky na každý koncert nějakou děláš. A jsou opravdu vydařené. Kde čerpáš inspiraci? Kolik ti realizace takové pozvánky zabere času?

Dík, občas si potřebuju odpočinout od muziky, tak blbnu s obrazem, učim se nový věci a baví mě to. Musím na to mít náladu a chuť. Většinou, když chci něco strašně rychle vymyslet, nic mě nenapadne, pak přijde nápad sám. Inspirace asi zpětně z nějakých filmů, co se mi vybaví, nebo nevim, co mi zrovna prolítne hlavou. Zabere mi to jak kdy, od hodiny až třeba po 3 noci, to záleží.

Opravdu často čtu, že by začínající rapeři chtěli tvé beaty. O tobě se ví, že beaty neprodáváš. Je tedy vůbec šance, že se tvůj beat dostane k nějakému začínajícímu raperovi?

Jo, chodí mi spousta nabídek od newcomerů, ale odmítám to. Nevim, nechci dělat s každym koštětem, co mi zaplatí, kazilo by mi to jméno a nemám to zapotřebí. Když se mi někdo nadějnej bude fakt líbit, je možnost, že se mu ozvu sám, ale to nestává opravdu často.

Přidat komentář

Váš email nebude zveřejněn. Povinné položky jsou označeny *

*
*