Běh naboso?

Říj 7, 2012, kategorie: Běh

Poslední dobou, možná posledních pár let, nevím, se diskutuje na téma “běh naboso“. O tom, že běh naboso je minimálně zdravější, se ví již dlouhá léta. O indiánském kmenu Tarahumarů, jste vy, kteří se o běh aspoň trochu zajímáte, určitě slyšeli. Pokud ne a chtěli byste, přečtěte si tolik opěvovanou knihu Born to run (Zrozeni k běhu).

Já jsem začínal s během někdy na začátku minulého roku a zpočátku jsem běhal v neběžeckých botách. Byly to boty na nic, kterým se ani nedaly pořádně utáhnout tkaničky. Byl to boj a bolely mě z nich nohy. Možná znamení, že mám začít běhat bos. Nezačal jsem a místo toho jsem si koupil běžecké boty.

Zašel jsem do obchodu a vybral jsem ty, které se mi nejvíce líbily a byly nejpohodlnější – Nike Dual Fusion. První běh v nich byl fantastický. Boty byly lehké, pohodlné a běh v nich byl větším zážitkem. V těch jsem naběhal první stovky kilometrů. Loni jsem v nich běžel i svůj první závod na 10 km. Všechno bylo OK, než se mi do ruky dostaly Nike Free Run – boty, které mají co nejvíce napodobovat právě běh naboso.

A výsledek? Od té doby neběhám v žádných jiných. Naběhal jsem v nich pár set kilometrů a jediné, co mi trochu vadí, jsou kamínky držící se v podrážce. Nemají sice žádnou, v dnešní době tolik “důležitou” podporu, ale dokonale vám obepnou klenbu a vy ani necítíte, že na sobě nějaké boty máte. Nedávno jsem si byl zaběhat ve zmiňovaných Dual Fusionech a už to zase dlouho neudělám. Možná je v nich běh krapet pohodlnější, ale mě v nich běh nebavil a přišlo mi, že jsem se víc nadřel.

Běhejte si v tom, co je vám nejpohodlnější, ale nevěřte všemu, co se kde píše. Třeba se vám bude běhat právě v botách bez podpory nebo naboso. Vyzkoušejte, uvidíte.

Doporučuji přečíst: Jak začít správně běhat

6 komentářů

 1. Publikoval 7. 10. 2012 at 10:47 | Trvalý odkaz

  Mám Lunarglidy a Free runy, ale ty free používám jenom ny vyběhnutí nebo na krátké běhy < 3km.

  Není to nepohodlné dávat ve free dlouhé běhy? A rychlý jsi stejně?

 2. Publikoval 7. 10. 2012 at 17:55 | Trvalý odkaz

  Jan David: Nepohodlné to rozhodně není a běhám v nich rychleji.

 3. Roman Meidl
  Publikoval 12. 10. 2012 at 11:19 | Trvalý odkaz

  Právě řeším dilema do budoucna. Přes 3 roky mám již Adidas Supernova Sequence 2 M – technologicky nejlepší model Adidasu posledních let (odpružení v patě a špičce, torsion system, pro-moderator, formotion, …) ale už cítím, že to není ono, proto vymýšlím jak dál a jsou dvě varianty jestli jít zase do Supernov Sequence (btw. maximální spokojenost) a nebo jestli zkusit právě také model pro přirozený běh Adidas Adipure Gazelle, bojím se ale nepohodlnosti z důvodu nedostatečného tlumení (zde pouze ve špičce) pro delší běhy. Kdybych však nebyl na Adidas volil bych Nike Zoom Elite+ 5 (http://tinyurl.com/9npkn89) to je úžasná bota..

 4. Publikoval 12. 10. 2012 at 13:10 | Trvalý odkaz

  já jsem běhal týden na boso na dovolené každé ráno po pláži, spíš tak rekreačně, než abych se každý den sedřel k smrti.. je pravda, že jsem potkával místní a ty běhaly v teniskách, ikdyž by na písek mohli být zvyklý … nejspíš už měli zkušenosti, že si někdy zarazili do nohy úlomek od mušle..

 5. schwainflax
  Publikoval 12. 11. 2012 at 20:11 | Trvalý odkaz

  Na běhaní jedině Vibram FiveFingers! :)

 6. Štěpán
  Publikoval 2. 4. 2013 at 15:05 | Trvalý odkaz

  Tak Nike Free Run maj do bosýho běhání opravdu hodně daleko :)))) Ale jo, lepší než drátem do voka.
  Osobně fičim na Inov8 (když jde o terén) případně naboso, jakože prostě naboso. Jakákoli bota, byť sebelehčí a sebetenčí, neni “naboso” ;)

Přidat komentář

Váš email nebude zveřejněn. Povinné položky jsou označeny *

*
*